VENUS reality

Ikona Reality.CZ

vstup do sídla na pěší zóně v Hradci Králové

Jsme realitní kancelář VENUS reality a nabízíme Vám nemovitosti k prodeji a pronájmu v kategoriích byty, domy, rekreační objekty, objekty k podnikání, pozemky a ostatní nemovitosti. Na realitním trhu působíme již od roku 1993. Sídlíme na pěší zóně města Hradec Králové.

Naše služby Vám rádi poskytneme také v Praze.

Pokud si nevyberete z naší nabídky nebo byste rádi prodali či pronajali Vaši nemovitost prostřednictvím naší kanceláře, stačí vyplnit krátký formulář a budeme Vás kontaktovat.


Hledat podle značky      (značka N0xxx)

výběr z celkové nabídky

prodej
Hradec Králové
Nabízíme prodej bytu 1+kk (35 m², zasklená lodžie) - ulice Jana Masaryka - Hradec Králové. Byt ...
1.230.000 Kč
prodej
Hradec Králové
Nabízíme prodej komerčního objektu s pozemky (1.609 m²) - ulice Bratří Štefanů - Hradec Králové...
11.999.000 Kč
prodej
Hradec Králové
Nabízíme prodej novostavby bytu 3+kk (129 m²) - ulice Rybova - Hradec Králové. Byt je ve zděném...
5.499.000 Kč
prodej
Hradec Králové
Nabízíme prodej bytu 1+1 (38 m², zasklená lodžie) - ulice Smetanovo nábřeží v širším centru - H...
1.699.000 Kč

 


 
ZAJISTÍME VÁM PRODEJ, KOUPI nebo PRONÁJEM NEMOVITOSTI

Byznys zpravodajství ze serveru reality.ihned.cz

Česko čeká lithiová horečka. Rostoucí cena a bohaté zásoby důležité suroviny lákají české i zahraniční firmy

30. 03. 2017, 12:03 hod.
České lithium na Cínovci chtějí společně využívat výrobce akumulátorů HE3DA a těžební společnost European Metal. V Česku jsou asi čtyři procenta světových zdrojů lithia. Cena lithia dlouhodobě roste, nyní je asi 8500 dolarů za tunu.

Nejvyšší čas na prodej Škody

30. 03. 2017, 12:03 hod.
Klíčová zakázka plzeňské strojírenské společnosti Škody Transportation v Německu nabrala zpoždění. Také český trh se částečně vyčerpal a ztratil vstřícnost. Sny o expanzi na Ukrajinu a do Ruska narazily na komplikace.

Podnikatel prodává mince za 100 milionů

30. 03. 2017, 12:03 hod.
O kompletní sbírku československých mincí podnikatele Jaroslava Kokoluse se utkají sběratelé z celého světa. Největší zájem je o svatováclavské dukáty, jejich cena jde do milionů korun. Kvalitní historické mince na trhu chybí, lidé do nich ukládají svůj majetek stále častěji.

Miele za 2,5 miliardy rozšíří závod v Uničově. Tamní myčky jdou na dračku

30. 03. 2017, 12:03 hod.
Tuzemská pobočka německého výrobce domácí techniky Miele počítá, že do dvou let dosáhne desetimiliardových tržeb. Společnost proto rozšíří svůj závod v Uničově. Kromě nové haly a administrativních prostor chce po roce 2020 vybudovat i nové logistické centrum. Dynamický růst prožívá celá skupina Miele. V loňském fiskálním roce překonaly její tržby v přepočtu už 100 miliard korun.

Ferdinand Piëch, jenž přetvořil Volkswagen, po 55 letech končí

30. 03. 2017, 12:03 hod.
Automobilka Volkswagen a rodinný klan, který ji kontroluje, začne psát po odchodu Ferdinanda Piëcha nové stránky své historie. Samotný Piëch se rozhodl prodat svůj vlastnický podíl v rodinném holdingu Porsche SE, čímž ztratí svůj vliv. Mezi novou generací Piëchových a Porscheových však není žádný "formát", který by se odcházejícímu patriarchovi vyrovnal.

Stát by měl podporovat technologie, přinesou prosperitu, říká šéf Microsoftu Nadella

30. 03. 2017, 12:03 hod.
Technologie dávají lidem možnost rozšířit tvořivou sílu a přinést hospodářskou prosperitu, říká šéf Microsoftu Satya Nadella. Bez jejich rozvoje se lidstvu nepodaří vyřešit nejpalčivější problémy. Státy a firmy by ale měly spolupracovat na tom, aby technologie nemohly být zneužity.

Síla cloudu

30. 03. 2017, 12:03 hod.

Roboti nahrazují dělníky a snižují mzdy, ukázala poprvé studie

30. 03. 2017, 12:03 hod.
Dva američtí ekonomové spočítali dopad robotizace na pracovní místa v amerických regionech. S rostoucím počtem robotů ve výrobních závodech se snižuje nejen počet pracovních míst, ale i celková úroveň mzdy. Snižování pracovních míst ve výrobě je jedním z politických témat, díky nimž vyhrál loni prezidentské volby v USA Donald Trump.

News 4.0

30. 03. 2017, 12:03 hod.
Budvar vybuduje automatizovaný sklad. Toyota posiluje v automatizaci. Německý Kion postaví u Stříbra další továrnu.

Nejtěžší práci ve skladech již obstarávají automaty

30. 03. 2017, 12:03 hod.
Roboti již dnes ve skladech zastávají tu nejtěžší práci, jako je překládání zboží. Pomalu se ale učí vykonávat i další činnosti a čím dál častěji ve skladech nahrazují lidi. Těch je v logistice nedostatek, a zavádění robotů je tak pro firmy často jediným způsobem, jak zvládat rostoucí nápor zakázek.

Dominik Hašek: On baví a chrání

30. 03. 2017, 12:03 hod.
Firmu zatím dotuju ze svého, měsíčně mě stojí několik set tisíc, říká bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. S nápojem Smarty přišel na trh v roce 2014. Hospodářské noviny přinášejí jeho příběh v rámci série exkluzivních zpovědí sportovců, kteří rozjeli vlastní podnikání. Seriál vzniká ve spolupráci s projektem Bezfrází.cz.

Benýšek chce prodat Krátký film Praha, zájemce lákají práva k perlám české animátorské školy

29. 03. 2017, 07:03 hod.
Krátký film vlastní dvanáct let olomoucký podnikatel Richard Benýšek, nyní hledá aranžéra prodeje. Zájem už projevili tři uchazeči, podle Benýška by se firma měla přesunout k některé z větších multimediálních společností. Krátký film vlastní přes 50 tisíc vlastních filmových položek, v minulosti se soudil o práva s Národním filmovým archivem.

Leo Express rozjede sdílení automobilů. Společnost SmileCar povede bývalý závodník Charouz

29. 03. 2017, 07:03 hod.
Leo Express spouští službu SmileCar, která nabízí možnost sdílení automobilů. V nabídce je necelých padesát automobilů a další mají přibývat. Ceny pronájmu se pohybují od několika stovek po tisíce korun. Do budoucna chystá společnost expanzi na středoevropský trh.

Finančním poradcům nerozumí čtyři Češi z deseti. Víc než pětina lidí přiznala, že peněžnímu světu nerozumí vůbec

29. 03. 2017, 05:03 hod.
Podle České bankovní asociace se finanční gramotnost Čechů nelepší a je průměrná. Příliš mnoho informací spojených s přísnější regulací ztěžuje lidem vyznat se v doporučeních poradců a finančních odborníků, říká expertka asociace. Do budoucna má nejmenším Čechům pomoci i nový seriál Bankovkovi, který bude vysílat dětský televizní kanál Déčko.

Díky technologiím můžeme mít ze života víc, říká šéf Microsoftu v exkluzivním rozhovoru

29. 03. 2017, 04:03 hod.
Technologie obohacuje lidský život, říká šéf Microsoftu Satya Nadella. S představiteli státu prý jednal o tom, jak pomoci ekonomice i společnosti. Velký rozhovor s Nadellou přinesou čtvrteční Hospodářské noviny.

Miliony uživatelů už herní sociální síť z Prahy má, teď získala miliony eur na další rozvoj od Creda a dalších investorů

29. 03. 2017, 02:03 hod.
Sociální síť pro mobilní hry Gamee získala od investorů přes 50 milionů korun na další rozvoj. Zaujala také jeden z největších středoevropských fondů rizikového kapitálu Credo Ventures. Gamee řídí bývalá manažerka Googlu Božena Řežábová, která ji označuje za "Instagram pro mobilní hry".

Počet nových exekucí loni klesl o desetinu, přesto počet Čechů s nevymahatelnými dluhy roste

29. 03. 2017, 12:03 hod.
Exekutoři loni zahájili nejméně exekucí od roku 2008 - počet případů klesl na 680 tisíc. V Česku nyní běží 4,68 milionu exekucí - naprostá většina z toho připadá na domácnosti, na firmy jen 230 tisíc. Podle exekutorské komory stále narůstá počet lidí, jejichž dluhy jsou nevymahatelné, chce proto zavést systémové změny.

Burzovní gigant nevznikne. Evropská komise zablokovala fúzi Deutsche Börse a LSE kvůli obavám z monopolu

29. 03. 2017, 11:03 hod.
Kvůli obavám z negativních dopadů na hospodářskou soutěž zablokovala Evropská komise spojení společností Deutsche Börse a London Stock Exchange. Komisařka Margrethe Vestagerová tvrdí, že pokud by k fúzi došlo, skupina by získala monopol na trhu s cennými papíry. Obě firmy se na sloučení dohodly před rokem.

Lesům ČR loni klesl zisk o 23 procent. Může za to vyšší těžba levnějšího kalamitního dřeva

29. 03. 2017, 09:03 hod.
Státnímu podniku Lesy ČR klesl zisk o 23 procent. Způsobila to především těžba dřeva z kůrovcových, větrných a jiných kalamit, které se pak na trhu prodává za nižší ceny. Dalším důvodem je změna stavu rezerv.

Budoucností byznysu je cloud. Digitální transformace je pro firmy nezbytná, říká ředitel Microsoftu Satya Nadella

29. 03. 2017, 12:03 hod.
Satya Nadella říká, že digitální transformace je nezbytností pro všechny firmy, aby si udržely byznys. Transformace pomocí cloudu podpoří inovace a hospodářský růst v Česku. Cloud umožňuje firmám zlevnit náklady na IT a využít obrovský výpočetní výkon externích počítačů, spravovaných specializovanými firmami. Microsoft se pod vedením Nadelly stal jedním z největších globálních hráčů při poskytování cloudových služeb. Jedničkou je Amazon.

První elektromobil od Škody bude křížencem kupé a terénního auta. Něco podobného zatím nabízí jen Tesla

29. 03. 2017, 12:03 hod.
Škoda chce spojit elektromobilitu a emoce. Česká automobilka poprvé ukazuje, jak bude její první elektromobil vypadat. Na silnice by měl vyjet v roce 2020. Elektromobily by podle Škody Auto měly v Evropě během osmi let tvořit čtvrtinu trhu. Nová škodovka má výkon přes 300 koní a počítá s autonomní jízdou po dálnici i v kolonách. Do roku 2025 chce mít Škoda v nabídce pět aut na elektřinu. První bude Superb v roce 2019 s takzvaným plug-in hybridním pohonem.

T-Mobile přidal data, k tomu ale zdražil

29. 03. 2017, 12:03 hod.
Český T-Mobile podstatně změnil své mobilní tarify. Přibyly v nich gigabyty dat, cena ale zůstala nebo mírně vzrostla. Mobilní operátor tím nejspíš reaguje na kritiku veřejnosti, které se vysoké české ceny mobilního internetu nezamlouvají. Dá se čekat, že na krok T-Mobilu brzy zareagují konkurenti - O2 a Vodafone.

O Škodu Praha se zajímá indonéská společnost Nikko Securities. Místní trh může být pro české firmy velkou šancí

29. 03. 2017, 12:03 hod.
Hledání strategického partnera probíhá ve Škodě Praha již několik měsíců. Skupina ČEZ, kam firma patří, zvažuje prodej části podniku či celé firmy. Indonésie zvažuje výstavbu mnoha nových elektráren a české firmy zde vidí potenciál.

Zájem o dotace na školky je i přes byrokracii obrovský

29. 03. 2017, 12:03 hod.
O evropské peníze, které přiděluje ministerstvo pro místní rozvoj, se přihlásilo 240 projektů za více než tři miliardy korun, ale dostane se jen na 158 projektů. Obce mohou z dotací pokrýt až 90 procent nákladů na přístavbu nebo stavbu nové školky. Některé si stěžují na zdlouhavé schvalování.

News

29. 03. 2017, 12:03 hod.
V Jablonci nad Nisou se otevírá nové nákupní centrum. V bývalém pražském hotelu Velodrom najde domov 164 seniorů. Huawei se stěhuje z BB Centra do jiné budovy v Praze 4. V čele komory zůstává Pavel Křeček.

Do komerčních realit začínají proudit peníze z exotických zemí

29. 03. 2017, 12:03 hod.
Objem peněz plynoucích do komerčních nemovitostí v regionu střední a východní Evropy stabilně roste několik let v řadě. Mění se ale profil kupujících, ukazuje studie poradenské společnosti Colliers International. Investorů z ekonomicky silných západoevropských zemí, USA a Kanady za posledních šest let ubylo ve prospěch zájemců z Asie a Jihoafrické republiky.

Naslouchejme svým klientům

29. 03. 2017, 12:03 hod.
Vidět věci v širších souvislostech je podle advokáta Jaroslava Havla základním předpokladem úspěchu každé inovace. Kdo chce být inovativní, vymýšlet nová řešení a přesně cílené produkty, měl by podle něj především znát potřeby klientů. Pro dlouhodobý firemní rozvoj je klíčové, nakolik se podaří nový nápad dotáhnout do konce.

Banky a advokáti by měli poskytovat více citlivých dat

29. 03. 2017, 12:03 hod.
Ministerstvo financí připravilo novelu daňového řádu, podle níž budou muset například banky nebo daňoví poradci poskytovat správci daně nové citlivé informace. Novela už od počátku vyvolala kritiku napříč odbornou veřejností. Podle České advokátní komory změny prolamují mlčenlivost, kterou advokátům ukládá zákon. Ministerstvo s kritikou nesouhlasí.

Kurzový závazek už nedává smysl, měl by skončit hned na začátku dubna, říká stratég londýnské ING

28. 03. 2017, 10:03 hod.
Podle hlavního měnového stratéga ING Petra Krpaty je optimálním termínem pro konec intervencí ČNB první týden v dubnu. Pokračování kurzového závazku by jen vedlo k prohloubení případných budoucích účetních ztrát ČNB. Analýza ING vidí rovnovážný kurz české koruny okolo úrovně 25,50 za jedno euro.

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska. Softwarová divize zůstává

28. 03. 2017, 08:03 hod.
Americká alternativní taxislužba Uber se stahuje z dánského trhu. Příčinou je nový zákon, který od řidičů vyžaduje mít taxametr. Z dánského trhu odchází po více než dvou letech.

Do Tesly vstupují Číňané. Technologický gigant Tencent koupil pět procent akcií

28. 03. 2017, 06:03 hod.
Čínská technologická firma Tencent Holding koupila podíl v americkém výrobci automobilů Tesla. Koupila pět procent akcií za více než 44 miliard korun. Důvodem investice jsou přísnější emisní pravidla v Číně. Investice čínské firmy poskytne americké automobilce hotovost potřebnou ke zvýšení objemu výroby a zahájení prodeje nového vozu s názvem Model 3.

OKD odřídím sám v sobotu, prohlásil Babiš. Doly má podle něj převzít Prisko spadající pod jeho ministerstvo

28. 03. 2017, 04:03 hod.
Ministr financí kritizuje budoucího ministra průmyslu Jiřího Havlíčka (ČSSD) za záměr převést OKD pod státní podnik Diamo. S firmou Diamo máme špatné zkušenosti, tvrdí Andrej Babiš (ANO). Že Prisko, které patří pod ministerstvo financí, má pouhé tři zaměstnance, podle Babiše nevadí. Prohlašuje, že to odřídí sám.

Český maloobchod ovládají řetězce. Malé a nezávislé prodejny budou nadále mizet

28. 03. 2017, 04:03 hod.
Česko má jeden z nejvíc koncentrovaných trhů v Evropě - téměř 80 procent výdajů lidé utratí v deseti největších obchodních řetězcích. Pomalu klesá množství zákazníků, kteří se při nákupu orientují podle letáků. Šanci změnit spirálu slev má mladá generace - víc jí záleží na výběru a kvalitě.

Český export je příliš závislý na EU, tvrdí Jurečka. Nové příležitosti vidí v Africe a Latinské Americe

28. 03. 2017, 04:03 hod.
Zástupci státu a firem diskutovali na Žofínském fóru o českém exportu v době blížícího se brexitu a očekávaného posílení koruny. Podle ministra zemědělství Jurečky i prezidenta Hospodářské komory Dlouhého musí český vývoz především snížit svou závislost na Evropské unii. Stát by měl lépe využít především cizince, kteří v Česku v minulosti studovali. Efektivněji by měla cílit i hospodářská diplomacie - například v podobě rozvojové pomoci.

OKD zvládne sanaci dolů bez státního Diama. Reakci nového ministra Havlíčka nechápu, prohlásil Babiš

28. 03. 2017, 03:03 hod.
Ministr financí Andrej Babiš chce příští pondělí předložit návrh, aby černouhelnou společnost OKD koupil státní podnik Prisko. Cenu stanovil na 80 milionů korun. Proti je ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Babiše je Prisko v OKD finančním investorem, reakce nového ministra průmyslu je prý politická.

Rohlik.cz nestíhá objednávky, po razii se mu nedaří nabrat nové zaměstnance. Devět z deseti uchazečů se neosvědčí

28. 03. 2017, 02:03 hod.
I když už Rohlik.cz po razii cizinecké policie, která firmě vyhostila přes 80 nelegálních pracovníků, nabral nové lidi, stále není schopen poskytovat služby jako dříve. Důvodem jsou podle jejího zakladatele a hlavního akcionáře Tomáše Čupra nekvalitní lidé, devět z deseti zájemců o práci se prý neosvědčí. "Nepřijdou na pohovor. Nebo přijdou, ale pak nedorazí do práce. Nebo dorazí pozdě. Nejsou ochotní pracovat," stěžuje si.

Česko je nejatraktivnější zemí pro investice v regionu, v očích německých investorů předčilo Polsko

28. 03. 2017, 02:03 hod.
Česko je pro německé investory nejatraktivnějším trhem ze zemí střední a východní Evropy. Jejich optimismus je nejvyšší od vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004. Výhled na letošní rok je ale zdrženlivější. Může za to očekávaný konec intervencí, brexit nebo obavy z Trumpova izolacionismu.

Češi rádi nakupují inovované zboží. Produkt s novou příchutí či vůní ale v obchodě vydrží průměrně tři roky, pak zmizí

28. 03. 2017, 01:03 hod.
Většina novinek v českých obchodech vydrží maximálně tři roky. Úspěšné Inovované výrobky přitom mohou obchodníkům přinést velké tržby. Prodejci stále častěji sázejí na digitální technologie přímo v obchodech. Nové scannery zboží pomůžou zákazníkům s orientací v prodejně, senzory obchodníkům poradí, kam umístit reklamu. "Oproti zahraničí se inovace do Česka dostanou se dvouletým zpožděním," řekl Ondřej Žák z EY na konferenci Retail in Detail - Efektivní inovace.

Češi stále více nakupují značky patřící řetězcům, ty už se nezaměřují jen na nízkou cenu, ale i na vyšší kvalitu

28. 03. 2017, 01:03 hod.
Vlastní značky řetězců si postupně získávají stále větší důvěru u českých spotřebitelů. Zatímco v roce 2012 za ně lidé utráceli v průměru necelou pětinu výdajů, loni tento podíl vzrostl na téměř 21 procent. Češi se tak přibližují vyspělým evropským trhům. Řetězce se nyní snaží pod svou značkou prodávat i dražší produkty a zaujmout tak zákazníky preferující vysokou kvalitu.

Češi už nechodí nakupovat skoro každý den. Košík jim ale za pět let nabobtnal o desetinu

28. 03. 2017, 12:03 hod.
Běžné nákupy sice Češi dělají méně často než v minulosti, utratí při nich ale stále více peněz. Za posledních pět let stouply roční útraty o desetinu. Téměř polovinu průměrného nákupního košíku tvoří čerstvé a chlazené výrobky, následují nápoje a polotovary a na třetím místě je pak kosmetika a drogerie.

Operátoři přifukují Čechům mobilní data. Ceny tarifů ale zůstávají stejné, nebo dokonce zdražují

28. 03. 2017, 11:03 hod.
Po čtyřech letech, kdy zůstaly neomezené tarify s 1,5 GB dat za 749 korun téměř stejné, přichází změna. Po nátlaku politiků a spotřebitelských organizací začali operátoři navyšovat své datové balíčky. T-Mobile nyní představil nové tarify. Nabízí 10 Gb za 499 Kč i neomezený tarif s 4 GB dat. S novou nabídkou už přišla i konkurence.

Čechům prodá přes devět miliard cigaret ročně. Zisk Philip Morris ČR vzrostl o sedm procent

28. 03. 2017, 09:03 hod.
Philip Morris v Česku zaměstnává přes tisíc lidí, ve výrobě a prodeji tabákových výrobků je na čelních pozicích. Čistý zisk mu meziročně stoupl o 7,7 procenta na 2,8 miliardy korun. Napomohl tomu větší rostoucí odbyt cigaret, firma jich v Čechách prodá 9,2 miliardy za rok.

Tesco zaplatí 129 milionů liber za účetní podvod. Firma nadhodnocovala své zisky

28. 03. 2017, 09:03 hod.
Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber (4,03 miliardy korun) za účetní podvod. Na podzim firma přiznala, že nadhodnotila své zisky o více než 260 milionů liber. Později se ukázalo, že částka byla o více než 60 milionů vyšší. V souvislosti s účetním skandálem byli loni v září obviněni tři bývalí vedoucí pracovníci. Obvinění zahrnují falšování účetnictví a podvod.

Čím více máme technologií, tím více se nabízí nekonečné množství informačních možností, řekl šéf Microsoftu v Praze

28. 03. 2017, 07:03 hod.
Šéf jedné z nejvlivnějších nadnárodních korporací amerického Microsoftu dorazil do Česka. Satya Nadella vystoupil jako host na summitu o digitální transformaci DOTS 2017. Konference je zaměřená na to, jak digitální technologie přetvářejí současný byznys.

Forbes možná ovládnou Číňané. Kontrolní podíl ve vydavateli časopisu je na prodej

28. 03. 2017, 06:03 hod.
Časopis Forbes patří již tři roky skupině Integrated Whale Media Investments (IWM). Nyní skupina jedná o prodeji kontrolního podílu čínskému konglomerátu HNA Group za v přepočtu zhruba deset miliard korun. Skupina IWM hledá i další potenciální zájemce.

Do největších čínských aerolinií vstoupí American Airlines. Získají tříprocentní podíl

28. 03. 2017, 06:03 hod.
Největší čínské aerolinky China Southern Airlines vydají nové akcie v hodnotě 1,55 miliardy hongkongských dolarů (zhruba pět miliard korun). Ty koupí jedna z divizí American Airlines. Podnik tak v čínské firmě získá 2,7 procenta. China Southern chce dosáhnout strategického cíle vybudovat leteckou skupinu světové úrovně.

Sberbank prodává ukrajinskou divizi. Země na ni uvalila sankce a pobočky ničili vandalové

28. 03. 2017, 06:03 hod.
Na největší ruskou bankovní společnost Sberbank a další ruské banky Ukrajina nedávno uvalila sankce. Sberbank se rozhodla prodat svou ukrajinskou divizi skupině investorů. Ta zahrnuje i podniky z Lotyšska nebo Běloruska. Prodej divize by měl proběhnout ještě v prvním pololetí. Cenu společnost nezveřejnila.

Datové schránky zůstanou Kellnerovi za starých podmínek, shodil tendr České pošty

28. 03. 2017, 12:03 hod.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil tendr České pošty na nového generálního dodavatele Informačního systému datových schránek. Soutěž "shodila" Kellnerova O2, která přitom měla největší šanci ji vyhrát, neměla už žádné konkurenty. Systém datových schránek tak zvolna směřuje ke stejnému řešení jako dálniční mýto - stát si bude muset ponechat současného dodavatele, žádného jiného už není schopen vysoutěžit.

Čína a USA společně na nebi

28. 03. 2017, 12:03 hod.
Zatímco Donald Trump hrozí, že uvalí cla na dovoz čínského zboží, American Airlines a China Southern, kují vzájemně výhodné obchodní spojení. Obě strany nechtějí probíhající jednání komentovat. American Airlines jsou světovou jedničkou v počtu přepravených cestujících.

Koupě bytu na hypotéku je stále složitější. Kdo nemá část naspořeno, tak ji nezíská

28. 03. 2017, 12:03 hod.
Banky budou muset od prvního dubna výrazně omezit poskytování hypoték na 80 a více procent hodnoty nemovitosti. Všechny zájemce nebudou moci uspokojit kvůli novému omezení ze strany ČNB. Centrální banka se bojí přehřívání realitního trhu, proto po půl roce znovu zpřísňuje pravidla pro poskytování hypoték.

Operátoři Čechům přifouknou mobilní data. Ceny tarifů ale zůstanou stejné

28. 03. 2017, 12:03 hod.
T-Mobile v úterý zveřejní nové tarify, v nichž by měl podstatně zvýšit datové balíčky. Čeští operátoři se postupně dávají do vylepšování svých datových balíčků. Začal s tím Vodafone, následovalo O2 a nyní se přidává i T-Mobile. Operátoři své tarify "datově přifukují" po tlaku politiků a spotřebitelských organizací.

Nový fond kupuje menší firmy, začal s vozy pro zemědělce

28. 03. 2017, 12:03 hod.
Zhruba za 70 milionů koupil nový investiční fond SkyLimit Industry výrobce zemědělské techniky STS Olbramovice. SkyLimit Industry chce při nákupech menších a středních firem využívat toho, že řada majitelů odchází do důchodu a nemá komu firmu předat. Do STS Olbramovice se SkyLimitem investoval i fond RSJ Investments.

Loděnický výrobce vinylů zvýšil tržby na 2,45 miliardy

28. 03. 2017, 12:03 hod.
Firma GZ Media loni zvýšila tržby o desetinu. Největší výrobce vinylových desek na světě navíc pokračuje v expanzi do zahraničí. Letos společnost podnikatele Zdeňka Pelce plánuje vyrobit přibližně 32 milionů desek, což by byl nárůst o sedm milionů. Přispět k tomu má i nová továrna v Kanadě. Firma jedná o možnosti otevřít nový závod i v Asii. Tím by svou produkcí pokryla celý svět.

BHP Billiton přišel o miliardu dolarů kvůli stávce v chilském měděném dole

28. 03. 2017, 12:03 hod.
V největším světovém měděném dole Escondida v Chile se opět začne těžit. Horníci stávkovali 43 dní, šlo o nejdéle trvající přerušení práce od roku 1973. Konečný střet mezi společností BHP Billiton a horníky se ale pouze odložil.

Ruští věřitelé požadují odchod nejbohatšího Chorvata z čela balkánského impéria Agrokor

28. 03. 2017, 12:03 hod.
Nejbohatší Chorvat Ivica Todorić ještě nedávno stál v čele neohroženého a rychle se rozrůstajícího impéria. Jeho konglomerát Agrokor rychle expandoval do dalších balkánských zemí a po letech se mu podařilo prosadit se i na slovinském trhu. Jenže nyní firma pod tíhou dluhů bojuje o přežití a Todoričovi hrozí, že bude muset odejít z jejího čela. Magnát se ale nevzdává. Také chorvatská vláda hledá možnosti, jak podniku v potížích pomoci.

Tématem číslo jedna budou letos vlastní peníze k hypotéce

28. 03. 2017, 12:03 hod.
HN uspořádaly Kulatý stůl, jehož tématem byly změny na hypotečním trhu v souvislosti s přísnější regulací ze strany ČNB. Centrální banka bude od dubna po bankách požadovat, aby hypotéky pokrývající 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti tvořily jen 15 procent nových obchodů. Na více než 90 procent hodnoty nemovitosti by pak už Češi hypotéku vůbec získat neměli. Naspořit až pětinu kupní ceny ještě předtím, než si hypotéku vůbec bude možné vzít, je podle Libora Ostatka z Golem Finance velkou výzvou i pro dobře vydělávající rodinu. Vzhledem k cenám bytů to platí zejména o Praze.

Nových hypoték ubude. Už teď je jasné, že na ni někteří lidé tak snadno nedosáhnou, říká bankéř Sadil

28. 03. 2017, 12:03 hod.
Šéf Hypoteční banky Jan Sadil tvrdí, že banky nemohou zabránit tomu, aby klienti kupovanou nemovitost na hypotéku dofinancovali další půjčkou. Klienti budou podle Sadila schopní úvěry splácet i po případném zvýšení sazeb. Mnohem horší by pro banky bylo, kdyby začala růst nezaměstnanost.

Izrael velký zhruba jako Morava má po americkém Silicon Valley druhou největší základnu start-upů na světě

28. 03. 2017, 12:03 hod.
Izrael investuje do výzkumu a vývoje 4,3 % HDP, což je nejvíce na světě. Většinu peněz tvoří soukromé investice. Stát se teď snaží rozvíjet start-upy i jinde než v Tel Avivu, například v hlavním městě sužovaném chudobou.

Coworking se mění. Stále více cílí i na zkušené podnikatele a nabízí benefity jako saunu či sdílení aut

28. 03. 2017, 12:03 hod.
V Česku přibývá coworkingových center. Nově se zaměřují nejen na začínající start-upy, ale i na "starší a pokročilé". Svým členům stále častěji nabízejí různé benefity jako saunu, jógu či sdílení aut. Trendem je také propojení coworkingu s bydlením a túry po sdílených kancelářích.

S Galaxy Note 7 nemusí být konec. Samsung zvažuje navrátit telefony, které měly problém s bateriemi, na trh

27. 03. 2017, 10:03 hod.
V případě souhlasu regulačních úřadů by se mohly chytré telefony Galaxy Note 7 prodávat jako renovované přístroje. Výrobce Samsung musel stáhnout telefony kvůli problémům s bateriemi. Samsung Electronics je největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Ve středu by měla jihokorejská společnost představit svůj nový vlajkový model Galaxy S8.

Má veřejná správa vůbec zájem snižovat náklady?

27. 03. 2017, 08:03 hod.
Známý ostrý kritik Andreje Babiše a expert v oboru informačních technologií Michal Bláha se stal vicepremiérovým poradcem. Ve veřejné správě je hlavním prostředkem pro snižování nákladů zadávání veřejných zakázek, a to včetně elektronických aukcí. Existuje i možnost najmout si externího konzultanta, který dokáže náklady razantně snížit.

Francouzský stát prodal podíl v automobilce PSA za 2 miliardy eur, což je dvakrát víc, než dal před lety na její záchranu

27. 03. 2017, 07:03 hod.
Automobilová společnost PSA chce po sloučení s Opelem vyrábět přes pět milionů aut ročně. Francouzská státní holdingová agentura APE prodala 12,7 procenta v této automobilce investičnímu fondu Bpifrance. Získala 1,92 miliardy eur, což je více než dvojnásobek, které zaplatil holding za záchranu výrobce aut Peugeot a Citroën v roce 2014.

ÚOHS "sestřelil" miliardový tendr na datové schránky. 800 tisíc uživatelů se ocitá v nejistotě

27. 03. 2017, 07:03 hod.
Zatím nepravomocně zrušená soutěž, vypsaná Českou poštou, měla nalézt nového generálního dodavatele Informačního systému datových schránek pro příštích pět let. Česká pošta chce podat rozklad, zatím neřekla, jaký má záložní plán. Než najde náhradní řešení, bude v práci pokračovat Kellnerova firma 02, která přitom zrušení soutěže navrhla.

Východ Evropy v posledním desetiletí předčil západ v růstu HDP či snižování nezaměstnanosti, ve výši mezd stále zaostává

27. 03. 2017, 07:03 hod.
Evropa před pár dny oslavila 60 let od položení základů EU. Podívejte se na sedmi mapách na to, jak si evropský projekt stojí v poslední dekádě a jak se měnil vztah Čechů k EU. Noví členové, kteří do unie vstoupili po roce 2004 spolu s Českem, si polepšili v růstu HDP nebo poklesu nezaměstnanosti, mzdy se ale západním ani nepřiblížily, navíc východní Evropu trápí úbytek populace.

Nejbezpečnější mince světa vstupuje do oběhu. Automaty ale novou libru s hologramem nepřijímají

27. 03. 2017, 06:03 hod.
Velká Británie zavádí revoluční jednolibrové mince. Nové ochranné prvky dělají z libry nejbezpečnější platidlo na světě. Obchodníci na ni ovšem nejsou připraveni, automaty nové mince nepřijímají.

Největší těžař na světě přišel kvůli stávce v Chile o miliardu dolarů. Horníci jsou dál nespokojení, spor se jen odložil

27. 03. 2017, 06:03 hod.
V největším chilském měděném dole Escondida se opět začne těžit. Horníci stávkovali 43 dní, šlo o nejdéle trvající přerušení práce od roku 1973. Konečný střet mezi společností BHP Billiton a horníky se ale pouze odložil.

Pan Microsoft míří do Prahy. Satya Nadella se potká s podnikateli i vicepremiérem Bělobrádkem

27. 03. 2017, 06:03 hod.
Šéf jedné z nejvlivnějších nadnárodních korporací, amerického Microsoftu, míří do Česka. Satya Nadella vystoupí v úterý jako host na summitu o digitální transformaci DOTS 2017. Kromě lidí z byznysu se během pár hodin, které v Praze stráví, potká i s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem.

Ceny ropy znovu klesají, Brent se drží těsně nad 50 dolary za barel. Ceny snižuje i zvýšená těžba v USA

27. 03. 2017, 05:03 hod.
Nejistota z dodržování dohody o omezení těžby v členských i nečlenských zemích OPEC má vliv na další pokles cen ropy. Severomořský Brent se drží jen těsně nad hranicí 50 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI se prodávala o 1,4 procenta levněji za zhruba 47,30 dolarů.

Největší ruský výrobce aut chce stáhnout své akcie z burzy. AvtoVAZ doplatil na krizi ruského automobilového průmyslu

27. 03. 2017, 04:03 hod.
Automobilka AvtoVAZ je jednou z obětí hospodářského poklesu v Rusku. Odbyt automobilového průmyslu se od roku 2012 snížil na méně než polovinu. Automobilka plánuje ještě letos stáhnout své akcie z moskevské burzy. Většinový podíl ve výrobci vozů Lada drží francouzský výrobce aut Renault.

Prodej bagrů a další stavební techniky se odráží ode dna. Trh ožívá především v Číně a Indii

27. 03. 2017, 04:03 hod.
Prodeje stavební techniky loni stouply o jedno procento. Letos se očekává devítiprocentní růst. Očekává se nárůst trhů v Indii, Číně nebo Severní Americe.

Nejvýše postavený Čech v Hewlett-Packard skončil. Plánuje investovat do českých start-upů

27. 03. 2017, 02:03 hod.
V Hewlett-Packard pracoval Jan Zadák 20 let. Vystřídal několik vrcholových pozic, z firmy odcházel jako prezident pro podnikové služby pro oblast Evropy, Středního východu a Afriky. Nyní se zaměřuje na investice do start-upů a přednáší na workshopech. České startupové komunitě podle něj chybí ekonomické povědomí.

Japonský Hi-Lex postaví u Mostu továrnu na dveře pro automobily za 1,2 miliardy korun

27. 03. 2017, 02:03 hod.
Japonci plánují otevřít továrnu u Mostu v příštím roce. Nejdříve najmou sto lidí, později by továrna měla zaměstnat až 250 lidí. Firma chce z Česka expandovat dále do Evropy.

ČTÚ vypsal aukci kmitočtů pro rychlé sítě 5G. Lepšími podmínkami chce nalákat nového hráče

27. 03. 2017, 02:03 hod.
Český telekomunikační úřad bude dražit kmitočty za 145 milionů. Konec přihlášek je stanoven na květen. Sítě ve vydražených pásmech budou operátoři muset spustit do dvou let.

Z dotovaného mléka pro statisíce žáků těží velké mlékárny. Nejvíce ho dodala Madeta

27. 03. 2017, 01:03 hod.
Ministr zemědělství Jurečka prosadil mléko zdarma pro školáky. Zatím z programu Mléko do škol nejvíce těží největší česká mlékárna Madeta. Podle ministerstva zemědělství budou upraveny podmínky tak, aby se mohli zapojit malí a regionální producenti.

Dobročinných závětí v Česku přibývá. Majetek zemřelého tak nepropadne státu

27. 03. 2017, 11:03 hod.
Loňský rok byl v Česku rekordní na počet takzvaných dobročinných závětí. Obecně platí, že když někdo zemře bez dědice, propadne jeho majetek státu. O peníze se ale nyní hlásí neziskové organizace, které se chtějí dostat na úroveň běžnou na západě od našich hranic.

Počet uživatelů internetu v Česku stoupá, stále jsme však pod evropským průměrem

27. 03. 2017, 11:03 hod.
Internet loni pravidelně používalo už 76,5 procenta tuzemské populace. Ve srovnání s rokem 2006 jde o nárůst o 36 procentních bodů. Nejčastěji se uživatelé připojují z notebooku, vyplývá z čerstvých dat Českého statistického úřadu. Přestože roste i podíl připojení z mobilu, v porovnání s EU zůstáváme pod průměrem.

Uber stáhl všechna samořízená auta. Jedno z nich v USA bouralo

27. 03. 2017, 10:03 hod.
Samořízené auto společnosti Uber mělo v USA nehodu, událost se obešla bez zranění. Uber za viníka sice označen nebyl, i tak se ale společnost rozhodla stáhnout všechna svá auta s režimem autopilota. V současnosti se vývoji samořízených aut věnují společnosti jako Tesla Motors či internetový gigant Google.

Česká a slovenská UniCredit je údajně na prodej. Zájem má Komerční banka i Moneta

27. 03. 2017, 10:03 hod.
Podle týdeníku Euro italská skupina UniCredit prodává svoji českou a slovenskou divizi. Údajně má o segmenty zájem Société Générale a Moneta Money Bank. Podle odhadů by Italové za dva segmenty UniCredit dostali 90 miliard korun. Šlo by o největší transakci českého bankovnictví.

Česko loni vyvezlo živé krávy za pět miliard. V Turecku je o ně nebývalý zájem

27. 03. 2017, 12:03 hod.
Vývoz živého skotu zažívá nebývalý boom díky zájmu z Turecka. Turci skupují zvířata po celé Evropě, aby vytvořili vlastní stáda. Za pouhé dva roky vývoz českého skotu do Turecka stoupl více než osmkrát.

Bankrot jaderného koncernu Westinghouse může přijít již tento týden. Stavba elektráren má ale pokračovat

27. 03. 2017, 12:03 hod.
Japonská Toshiba chystá poslat svojí jadernou divizi Westinghouse do bankrotu. Ochrana před věřiteli umožní firmě dále fungovat a pokračovat ve stavbě jaderných elektráren v USA. Toshiba předpokládá, že kvůli Westinghouse odepíše jeden bilion jenů (asi 225 miliard korun).

Polské sestry mají úspěch se šumicími medvídky, kteří uspávají děti

27. 03. 2017, 12:03 hod.
Dvě sestry z Varšavy rozjely start-up s plyšáky, kteří uspávají děti - Byznys, v němž mají domácí konkurenci v bývalé společnosti, rozvíjejí pomaleji, aby měly čas na vlastní děti - S pomocí Google Campusu získaly kontakty ve světě a chtějí proniknout na americký trh

Koupě Avie se už Strnadovi vyplácí. Prodal pražský areál, v kterém může vyrůst nová čtvrť

27. 03. 2017, 12:03 hod.
Výroba Avií začne ještě v dubnu v Přelouči. Majitel Avie Jaroslav Strnad prodal letňanský areál v Praze. Podle zdrojů HN za vyšší částku, než za kolik celou automobilku od indické firmy Ashok Leyland loni zaplatil.

Musím dávat pozor, jestli zase netlačím na pilu, říká nová šéfka prodeje v PrimeCellu

27. 03. 2017, 12:03 hod.
Nová šéfka prodeje ve skupině PrimeCell Šárka Vitásková neskrývá celosvětové ambice. Vitásková pracuje pro PrimeCell Advanced Therapy, jež vyvíjí léčivé přípravky z lidských buněk. Do firmy přišla po 17 letech práce pro farmaceutickou firmu Zentiva, která patří koncernu Sanofi.

Dát inzerát a čekat už nestačí. Nábor na sociálních sítích má být vtipný a hodně osobní

27. 03. 2017, 12:03 hod.
Většina firem si už uvědomila, že chce-li získat do svých řad například dobré IT specialisty nebo kreativce, nestačí jen podat si inzerát a čekat. Klasické inzeráty jsou nahrazovány sociálními sítěmi. Skvěle na nich fungují videa, osobní příběhy zaměstnanců a především vtipný nápad.

Ceny bydlení letí prudce nahoru a Češi se učí žít v realitní bublině. Nejhorší to mají zájemci o byt v Praze

26. 03. 2017, 03:03 hod.
Nová čísla o růstu cen: garsonka v paneláku za dva miliony, menší byt na Praze 1 za deset. Ty nejlepší byty neprodám, nechám si je pro sebe, prozrazuje v novém vydání týdeníku Respekt šéf Central Group Kunovský. Čeká další zdražování. Levnější periferie je risk, centrum je jistota. Kvalitní byt přes Airbnb vydělá 5-8 procent ročně, i když je drahý. Ceny tlačí nahoru chabá výstavba a zájem cizinců, láká je bezpečné Česko.

Myslíme si, že překážky jsou hlavní. Mnohem dražší je ale připuštění rovinovým plemeníkem, říká šéf Jockey Clubu

26. 03. 2017, 02:03 hod.
Jiří Charvát je úspěšný podnikatel ve strojírenství i majitel dostihové stáje. V roli šéfa českého Jockey Clubu se nyní snaží zajistit dostihovému sportu vyšší příjmy ze sázek na koně. "Začínáme se prosazovat v noblesním prostředí rovinových dostihů," říká Charvát.

Peněz máme dost, ale dluhy nám české banky moc neprodávají, říká ředitelka vymáhací firmy Kruk

26. 03. 2017, 02:03 hod.
České banky jsou v dobré kondici, proto nejsou nucené odprodávat nesplácené dluhy tak často jako finanční domy v jiných zemích. Jedna z největších pohledávkových firem v Evropě, polský Kruk, se proto musí v Česku na rozdíl od jiných trhů spoléhat na spolupráci s nebankovními poskytovateli půjček. Většina neplatičů podle firmy Kruk splácet chce, nemá na to ale peníze. Klíčové je proto navázat s dlužníky první kontakt a navrhnout jim řešení.

Vývoz železa a oceli z Česka loni vzrostl o osm procent, dovoz stoupl o šest

26. 03. 2017, 12:03 hod.
Z Česka se vyvezlo meziročně o 7,9 procenta více železa a oceli. Dovoz se zvýšil o 5,8 procenta na 6,6 milionu tun. Stavebnictví podle Českého statistického úřadu loni meziročně kleslo o 5,9 procenta.

V Německu si chtějí lidé vyrábět elektřinu sami, říká ekologický expert Arne Jungjohann

26. 03. 2017, 12:03 hod.
Arne Jungjohann je německý ekologický expert na německou Energiewende a spoluautor knihy Energy Democracy. Kniha se zabývá jedním z fenoménů Energiewende: komunitní energetikou. Jde o situaci, kdy obce a občané vstupují do energetické infrastruktury společně s farmáři a místními podnikateli a vytlačují tak energetické společnosti.

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně. Tamní soud zrušil zákaz patentového úřadu

25. 03. 2017, 06:03 hod.
Úřad pro ochranu duševního vlastnictví loni v květnu rozhodl, že iPhone 6 porušuje patent jednoho z čínských výrobců. Čínský soud nyní toto rozhodnutí zrušil. Apple podal proti verdiktu na místě odvolání, prodej telefonů v zemi proto nebyl přerušen.

Poslední černouhelný důl v Porúří končí. Změnit se má na velkou baterii na přebytečnou energii

25. 03. 2017, 12:03 hod.
Těžba černého uhlí v německém Porúří skončí. Poslední aktivní důl Prosper Haniel zavře příští rok po 150 letech. Změnit se má na přečerpávací vodní elektrárnu, která by měla sloužit jako velká baterie na přebytečnou energii.

Toyota posiluje v automatizaci. Za 1,2 miliardy eur kupuje nizozemskou firmu Vandelande

24. 03. 2017, 06:03 hod.
Další firma specializovaná na automatizaci končí v rukou globálního hráče. Společnost Vanderlande, která dosud patřila finanční skupině NPM Capital, mění majitele. Za 1,2 miliardy eur ji kupuje Toyota Industries Corporation.

Růžová kola přechází z aktivity nadšenců v byznys. Bicykly zdražují a přicházejí o duši

24. 03. 2017, 06:03 hod.
Bikesharingová služba Rekola mění pravidla. Kdo bude chtít v českých městech nadále jezdit na růžových kolech, ten si připlatí. Služba nově umožní jednorázové zapůjčení kola. Rekola se tím snaží získat klienty i mezi turisty. Společnost bude pořizovat více nových kol. Ta si lidé častěji půjčují. Stále více bicyklů přichází o duši, tu v kolech nahrazuje pěna.

Peníze podle Leoše Rouska: Evropské akcie lákají a Rusnok by měl lépe dbát na reputaci ČNB

24. 03. 2017, 06:03 hod.
Hospodářské noviny přináší newsletter ze světa trhů a investic. Uplynulý týden byl v duchu intervencí a výsledků českých obrů ČEZ a Škoda Auto. Přečtěte si, kdo investuje nejlépe a proč by si měl dávat guvernér ČNB pozor, s kým se setkává.

Do Česka vstoupí španělská Telepizza. Převezme deset pizzerií české Forty's Pizza

24. 03. 2017, 05:03 hod.
Španělský řetězec pizzerií Telepizza v Česku převezme deset prodejen české firmy Forty's Pizza. Vytvoří společnou firmu, v níž bude mít česká strana pětinový podíl. V příštích třech letech chce Telepizza podíl na tuzemském trhu zdvojnásobit.

Prime Cell láká do Ostravy biotechnologické start-upy ze zahraničí. Inkubátor sází na propojení oborů

24. 03. 2017, 04:03 hod.
Společnost Prime Cell, která se zabývá regenerativní medicínou, oddělila vlastní vývoj od bioinkubátoru pro start-upy a rozdělila se na dvě nové firmy. Pro inkubátor hledá nadějné výzkumníky v cizině, základem je to, že budou řešit problémy v různých oborech. Prime Cell chce letos zahájit testování léku na ucpané tepny na lidech.

Portugalsko má nejnižší rozpočtový schodek od konce diktatury, dluhy se ale kupí dál

24. 03. 2017, 03:03 hod.
Brusel vede s Portugalskem řízení kvůli příliš vysokému deficitu. Letos by ale mělo skončit, neboť portugalský rozpočtový deficit se loni snížil na 2,1 procenta HDP. Jde o pokles o více než polovinu a nejlepší výsledek od roku 1974.

Neplýtvat jídlem či méně plastů v mořích. V Česku se jako v první zemi na světě udělí ceny za udržitelný rozvoj

24. 03. 2017, 03:03 hod.
Takzvané Ceny SDGs získají firmy a organizace za své odpovědné projekty. Ceny budou vyhlášeny na konci května v Praze poprvé v historii. Naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDG) podporuje DiCaprio či Bill Gates.

UlovDomov je už dvojkou v internetovém hledání nájemního bydlení. K další expanzi mají pomoci miliony od Mitonu

24. 03. 2017, 03:03 hod.
Portál UlovDomov shromažďuje inzeráty s byty určenými k pronájmu. Oproti konkurenčním webům Sreality.cz nebo BezRealitky.cz se odlišuje úzkým zaměřením. Do brněnského start-upu na začátku roku investovala několik milionů korun investiční společnost Miton. Kromě inzertního portálu UlovDomov nabízí i službu pro správu nájemních bytů IdeálníNájemce.cz.

Sobotka novému ministru Havlíčkovi zadal rozhýbat miliardovou dostavbu Dukovan. To může nahrát ruskému Rosatomu

24. 03. 2017, 01:03 hod.
Do čela ministerstva průmyslu nastupuje dosavadní náměstek Jiří Havlíček. Ten od premiéra Bohuslava Sobotky dostal mimo jiné za úkol připravit rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Stihnout to má ještě do podzimních voleb. O zakázku za 300 miliard má zájem šest světových firem. Uspíšení projektu by mohlo nahrát společnosti Rosatom, za nímž stojí ruská vláda.
nahoru